Bu haber 5481 kişi tarafından okundu.
Kızılcasöğüt Kasabamızın Tarihi Bilgisi
15.06.2009 00:15:00
Kızılcasöğüt Kasabamızın Tarihi Bilgisi

Kızılcasöğüt Kasabamızın Tarihi Bilgisi
FaceBook ta paylaş

FOTO GALERİ
KIZILCASÖĞÜT KASABASI TARİHİ BİLGİLER

 
 
                   Bu kasabanın tarihi yaklaşık olarak 500 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Kızılcasöğüt’ün3 km batısında bulunan “Arap Deresi” bu kasabanın en eski yerleşim yeridir. Kasabaya ilk olarak gelip yerleşen ailelerin, eski oturdukları bölgede eşkiya baskısından bıkarak şimdiki kasabanın içme su kuyusunun çevresini düzlük bulup, buraya yerleşmiş oldukları rivayet edilmektedir. Zamanla bu bölgede çoğalan ailelerin bazı fertleri başka yerlere yerleşmişlerdir. Bu değişik yerlerdeki aileler birbirlerini sorarlarken “sağlarında bir kuyu, önlerinde bir çay ve büyük bir kızılsöğütün etrafında oturduklarını” söylerlermiş. İşte kasabanın adı bu kızılsöğütten gelerek daha sonraları Kızılcasöğüt olmuştur. 
 
     Kızılcasöğüt Kasabası, doğusunda Susuz, batısında Kırka, kuzeyinde Derbent ve Gedikler, güneyinde Erice ve Ketenlik köyleri ile komşudur. 1977 yılını kadar köy statüsünde olan Kızılcasöğüt bu tarihten itibaren belediye konumuna yükselmiştir. Banaz İlçesi’ne uzaklığı 24 kilometre olup Ankara-İzmir Devlet Kara• yolu’na 3 kilometremesafededir. Kasabaya en yakın demiryolu 4 kilometre uzaklıktaki Nohutova Tren İstasyonu’dur. 
Kasabanın sahip olduğu topraklar, genellikle engebeli ve dağlıktır. Kasaba, vadi yamacında kurulmuş olup, bu vadinin diğer yamacında Sarıçam adında küçük bir çam ormanı vardır. Kasabanın doğusu ise meşe ormanıyla kaplıdır. 
     Kasabanın sulanabilir arazisi az olmakla beraber yer altı sularından faydalanılmaktadır. Kasabanın güneyinden geçen dere, yaz aylarında arazini su ihtiyacını karşılar. Bu dere Kızılhisar’dan doğar Banaz Çayı’na dökülür. 
Kızılcasöğüt, kültür seviyesi açısın dan oldukça ileri bir düzeydedir. 1925 yılında köye ilkokul açılmıştır. Bunun yanında şimdi kasabada eğitim-öğretimi devam eden bir ortaokul (ilköğretim) bulunmaktadır. 1982 yılında ortaokul olarak açılan bina şu anda lise binası olarak hizmet vermektedir.Okuma yazma oranı %96 seviyesindedir. 
     Kasabanın ulaşım, haberleşme elektrik ve su gibi sıkıntıları yoktur. Yol asfalt ve bakımlıdır. 
     Kasabanın geçim kaynağını, tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır.Buğday, arpa,mercimek,nohut, fasulye, haşhaş ve şeker pancarı ekimi yapılmaktadır. Bunun yanında meyvecilik, sebzecilik ve bağcılık da ileri bir düzeydedir. Üzüm, elma, kiraz, vişne ve şeftali başlıca üretilen meyvelerdendir. Kızılcasöğüt’ün üzümü ve pekmezi pazarlarda özellikle aranır ve tercih edilir. Banaz’a bağlı diğer yörelerde de olduğu gibi bu kasabada da yurt dışında çalışan işçiler Kızılcasöğüt’ün ekonomisine olumlu bir katkı yapmaktadır. 
     Kasabada el sanatları da büyük bir gelişme göstermiştir. Kilim, halı ve çul dokunduğu gibi kasabada marangoz atölyeleri ve mobilyacılar da bulunmaktadır. 
     Kasaba 20 yıldır sabit bir nüfusa sahiptir. Dışarıya göç olayı fazla yoktur. Her evdeki ortalama çocuk sayısı 2-3’tür. 2000 Nüfus Sayımı’na göre kasaba nüfusu, 2160’tır. Kasaba, Emek, Cumhuriyet ve Barış olmak üzere 3 mahalleye ayrılmıştır. Her mahallenin muhtarı bulunmaktadır. 
    Kasabada tarihi ve turistik değer taşıyan yerler bulunmaktadır. Kocaçeşme ve Ağulüstü Çeşmesi tarihi çeşmelerdir. Bu çeşmeler, koruma altına alınmışlardır. Ayrıca lise binasının önünde belediye tarafından yaptırılan park, halkın hoşça vakit geçirebileceği bir yerdir. Sarıçam Tepesi, yaz-kış halkın piknik veri durumundadır. 
    Kasaba halkı, gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Halk, asker uğurlama, asker ve yemeği,düğünler, özel günler, anma ve kutlama günlerinde birlik ve beraberlik içerisindedir.Kasaba halkının en dikkat çeken geleneği, kına gecelerinde bayanların topluca su kuyusuna gitmesi ve gelinin bekar bir kıza su içirmesidir. Bu geleneğin amacı, gelinin elinden su içen kızın, gelinin hemen ardından evlenmesidir. Ayrıca yine düğünlerde, gelinin sağlıklı bir çocuğu olması için kucağına bebek verilir.

Anket
Kızılcasöğüt`te ne olsun isterdin?
Çocuk Parkları [24]
Yürüyüş Parkurları [24]
Gezi Alanları [36]
Alış veriş Mağazası [66]
Sosyal Faaliyet Alanları [271]

Videolar
Köşe Yazıları
Resim Galerisi